12 / 100
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر در زمینه صادرات کالا از کشورهای عربی و حوزه خلیج‌ فارس فعالیت کرده باشید، احتمالاً نام بندر جبل علی را شنیده‌اید. به عبارتی دیگر از آن با نام شاهراه تجارت و حمل‌ و نقل‌های بین‌المللی یاد می‌شود. این بندر در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ ترین مسیرهای اقتصادی است که به طور میانگین بیش از 100 بندر را در گستره ارتباطات خود جای‌ داده است. اصلی‌ترین و مهم‌ترین بندر دبی که در حال حاضر امکان حضور سرمایه‌ گذاران ایرانی و صادرکنندگان داخلی و واردکنندگان از کشورهای دیگر را فراهم نموده است.

بر مبنای بهره‌گیری از این ویژگی‌ها و وجوه تمایز، ترخیص کالا از گمرک جبل علی یکی از دغدغه‌های اساسی و مهم کسانی است که در زمینه واردات و صادرات فعالیت می‌کنند و مایل هستند که بار خود را هر چه سریع‌تر از این مقصد جا به‌ جا و به محل موردنظر برسانند.


مزایای استفاده از مسیر ترخیص جبل علی

در حال حاضر مجموعه اکسپرس عسلویه به‌عنوان خدمات پایه به شما امکان انتقال بار از این کشور و این بند را می‌دهد. در واقع صفر تا صد پروسه انجام آن در حیطه و سیطره خدمات این مؤسسه است. همان‌طور که اشاره شد با بندر بزرگی روبرو هستیم. تجار برای ترخیص کالاهای خود باید به دفاتر موجود در سطح لجستیک این بندر مراجعه کنند. اما درصورتی‌که عملیات حمل بار و ترخیص‌کار از طریق شرکت‌های واسط انجام شود، نیازی به انجام این مراحل توسط تاجران نیست و می‌توانند آن را برون‌سپاری کنند.

جبل علی در واقع یک منطقه آزاد تجاری است که از آن برای انتقال بار بدون پرداخت عوارض گمرکی استفاده می‌شود. در واقع کالاهایی که از طریق این مسیر اقتصادی جابه‌جا می‌شوند نیازی به ارائه فیش عوارض و… ندارند. ضمن این که این منطقه دارای بیش از صد خط کشتی‌رانی برای انتقال در کوتاه‌ترین زمان ممکن به روش‌های مختلف از جمله اقتصادی است.

البته یک سری قوانین نیز برای انتقال و ترخیص کالا از طریق این بندر وجود دارد که باید تاجر یا واردکننده به آن‌ها دقت داشته باشد.

عملیات انتقال و کانتینر در دبی

پایانه‌های بین‌المللی زیادی در این منطقه فعالیت می‌کنند. به‌طورکلی شاید اصلی‌ترین امتیازی که باعث می‌شود تاجران و واردکنندگان علاقه‌مند باشند که از جبل علی برای این کار استفاده کنند این است که هزینه نهایی جابه‌جایی و حمل‌ونقل بسیار پایین خواهد بود. ضمن این که مسیر جابه‌جایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما این اجازه را می‌دهد که بار را از مرزهای جنوبی کشور به دبی منتقل کنید و یا بالعکس آن را انجام دهید.

این محدوده فرصت‌های ویژه‌ای را برای رشد اقتصادی بخصوص در مرزی‌های جنوبی ایران فراهم کرده است که وضعیت اقتصادی و همین‌طور کارکردی گمرک‌های ایران را نیز تحت‌تأثیر قرار داده است. جایگاه ویژه و استراتژیک جغرافیای و حضور در بهترین نقطه در کشور امارت و دبی، سبب شده است که این بندر هم مسیر صادرات و هم مسیر واردات از کشوهای مختلف مانند چین، هند، اروپا و… باشد.

منطقه آزاد تجاری جفزا نیز در مسیر همین بندر قرار رفته است که از آن به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تجارت بین‌المللی یاد می‌شود. در مسیر ترخیص کالا از گمرک جبل علی، مجموعه اکسپرس عسلویه همراه شماست و با ارائه خدمات ویژه، عملیات پی و رو را سهل‌تر می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *